Rozwiązania militarne na wesoło

Ciekawostki ze świata żołnierzy

Szukając lekkiej książki na spokojne wieczory nie można przejść obojętnie przy nowej pozycji Mary Roach. Amerykańska dziennikarka śledcza, w swoim, urzekającym umiejętnością humorystyczną stylu prezentuje garść ciekawostek ze świata militariów. Okazuje się, że to nie tylko taktyka, walka i coraz to nowsze działania technologiczne. Najważniejsi są ludzie i ich potrzeby. A co w wypadku, gdy zachorują nagle, dostaną ataku paniki albo będą całkowicie niezdolni do służby, miliony mil od swojego domu? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi w TaniaKsiazka – Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji”.

Autorka zaznacza, że najważniejszym aspektem, który skłonił ją do badań nad ekwipunkiem żołnierzy było olśnienie, że to wcale nie potrzeba jest matką wynalazków. We współczesnym wojsku, zwłaszcza w dobie kryzysu, są braki finansowe. I chociaż każdy zawód w mniejszym niż większym stopniu się z nimi boryka, tak nie każdy jest w stanie powołać sztab naukowców, którzy znajdą rozwiązanie dla każdego, nawet najbardziej kuriozalnego problemu. Poza rozwiązaniami znajdziemy też potrzeby typowe dla przedstawicieli współczesnego świata ogarniętego konsumpcją – ma być nie tylko funkcjonalnie i bezpiecznie, ale też modnie.

Mnóstwo materiałów źródłowych

Chociaż publikacja zdaje się być zapisem lekkich historyjek, tak widać, że do jej przygotowania było potrzebne solidne zaplecze naukowe. Ilość przypisów świadczy o tym najsilniej. Poza wiedzą i terminologią specjalistyczną autorka jest w stanie pisać o rzeczach makabrycznych lub strasznych w tonie ciekawym, nie gubiąc atmosfery całej książki i stosownie ważąc emocje. Będziemy przeskakiwać z amputacji w trudnych warunkach do projektowania kolorów papieru toaletowego, porównany strój sapera z suknią ślubną i dowiemy się, że termoizolacyjna bielizna posiada funkcję korygujące sylwetkę.

Do ciekawostek z pewnością możemy zaliczyć też odwieczne boje żołnierzy z krewetkami, które okazują się być dla nich bardziej zabójcze niż rekiny. Dowiemy się jak przyrządzić kanapkę, która nie zepsuje się przez trzy lata oraz jak myć się bez wody i dbać o świeżość oddechu w czołgu. Do niesamowitych historii z pewnością możemy zaliczyć badania, z których wynika, że za największą śmiertelność sprzętu poza polem bitwy odpowiadają arcywrogowie każdej jednostki bojowej – kaczki. Będzie zabawnie, ciekawie i przede wszystkim niesamowicie.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com